May 31, 2024
Macedonian

Виза За Виетнам Онлајн За Кинески Туристи: Сè Што Треба Да Знаете

Зошто кинеските туристи треба да размислат за посета на Виетнам?

Виетнам нуди уникатно и разновидно патничко искуство кое сигурно ќе ги освои срцата на кинеските туристи. Еве неколку убедливи причини зошто Виетнам треба да биде на врвот на нивната листа за патувања:

 • Безбедна и пријателска: Виетнам е широко признат како безбедна и добредојдена земја за туристите. Кинеските туристи можат да ги истражуваат живописните градови, да талкаат низ античките градови и да комуницираат со пријателските локални жители со мир на умот.
 • Вкусна храна: Виетнамската кујна е позната по своите различни вкусови и свежи состојки. Од познатите фо и бан ми до вкусната морска храна и вкусната улична храна, кинеските туристи се во кулинарска авантура како ниедна друга.
 • Достапен: Виетнам нуди одлична вредност за парите. Кинеските туристи можат да уживаат во висококвалитетно сместување, вкусни оброци и незаборавни искуства без да се скршат. Истражувањето на Виетнам им овозможува максимално да го искористат својот буџет за патување.
 • Прекрасно и убаво време: Виетнам може да се пофали со неверојатна природна убавина, од смарагдните води на заливот Халонг до живописните оризови тераси на Сапа. Дополнително, поволното време на земјата во текот на годината ја прави идеална дестинација за кинеските туристи кои сакаат да избегаат од суровите зими или жешките лета.
 • Енергична: Виетнам е земја исполнета со енергија и живост. Од раздвижени пазари и живи фестивали до традиционални претстави и модерни атракции, кинеските туристи ќе се најдат нурнати во живописна културна таписерија што е единствена за Виетнам.

Дали на кинеските туристи им е потребна влезна виза за да влезат во Виетнам?

Да, од кинеските туристи се бара да добијат виза пред да заминат за Виетнам. За да се обезбеди непречено и без проблеми патување, од суштинско значење е кинеските туристи да аплицираат за виза однапред. Ова ќе ги спаси од какви било компликации во последен момент и ќе им овозможи целосно да уживаат во своето патување во Виетнам.

Живеејќи далеку од виетнамската амбасада/конзулат, дали кинеските туристи можат да аплицираат за виза за Виетнам преку Интернет?

Живеењето далеку од виетнамската амбасада или конзулат може да биде застрашувачка пречка за кинеските туристи кои бараат виза. Меѓутоа, со воведувањето на визата за Виетнам преку Интернет, оваа загриженост станува минато. Кинеските туристи сега имаат можност да аплицираат за виза од удобноста на нивните домови или канцеларии, избегнувајќи ја потребата физички да ги посетуваат амбасадите или конзулатите.

Виетнамската виза онлајн, позната и како Виетнам е-виза, е удобен и ефикасен начин за кинеските туристи да го добијат својот патнички документ. Без разлика дали тие живеат во Пекинг, Шангај, Гуангжу или кој било друг град во Кина, процесот на онлајн апликација ја елиминира потребата за одземаат многу време посети на конзуларните канцеларии, овозможувајќи им на кинеските туристи да се фокусираат на планирањето на нивното возбудливо патување во Виетнам.

Кои се придобивките од виетнамската виза онлајн за кинеските туристи?

Постојат неколку придобивки за кинеските туристи кои избираат да аплицираат за виза за Виетнам преку Интернет:

 • Заштеда на време: Аплицирањето за виза за Виетнам онлајн заштедува драгоцено време на кинеските туристи. Наместо да чекаат во долги редици во амбасадите или конзулатите, тие можат да го завршат процесот на аплицирање за неколку минути од удобноста на нивните домови. Онлајн системот обезбедува брза обработка, овозможувајќи им на кинеските туристи веднаш да го добијат писмото за одобрување виза.
 • Погодност: Виетнамската е-виза е дигитален документ кој ја елиминира потребата од физичка документација. Кинеските туристи можат едноставно да ја поднесат својата апликација онлајн и да го добијат писмото за одобрување преку е-пошта. Овој дигитален формат им олеснува на патниците да носат и да ја презентираат својата виза кога влегуваат во Виетнам.
 • Широка пристапност: Виетнамската е-виза е достапна за имателите на пасоши од сите земји и територии, вклучително и Кина. Ова значи дека кинеските туристи можат да ги искористат предностите на системот за онлајн апликација за виза, без оглед на нивната националност. Пристапноста на виетнамската виза преку Интернет гарантира дека кинеските туристи имаат еднакви можности да ги истражуваат чудата на Виетнам.
 • Флексибилност: Виетнамската е-виза нуди флексибилност на кинеските туристи, овозможувајќи им да избираат помеѓу единечни или повеќекратни записи. Ова значи дека тие можат слободно да ги истражуваат различните региони на Виетнам без никакви ограничувања. Без разлика дали сакаат да се нурнат во живописните градови, да се релаксираат на недопрени плажи или да патуваат низ бујните планини, опцијата со повеќекратно влегување обезбедува флексибилност да се доживее сето тоа.

Колку чини официјално кинеските туристи да добијат виза за Виетнам?

Според најновото ажурирање од владината веб-страница, официјалните такси за виетнамски визи за кинеските туристи се како што следува:

 • Виза за еден влез, со важност до 30 дена: 25 УСД
 • Виза за повеќекратни влезови, со важност до 30 дена: 50 УСД
 • Виза за еден влез, со важност до 90 дена: 25 УСД
 • Виза за повеќекратни влезови, со важност до 90 дена: 50 УСД

Важно е да се напомене дека овие такси се предмет на промена, па затоа препорачливо е да ги потврдите тековните тарифи пред да ја поднесете вашата апликација. Дополнително, овие давачки се неповратни во секој случај, како што е наведено на владината веб-страница.

Разбирање на визи за еднократен и повеќекратен влез за кинески туристи

Сега, ајде да истражуваме во разликата помеѓу визи за еднократен и повеќекратен влез за кинески туристи.

Визата за еднократен влез ви овозможува да влезете во Виетнам еднаш и да останете за одреденото времетраење, или 30 дена или 90 дена, во зависност од видот на визата. Откако ќе ја напуштите земјата, визата станува неважечка, а ако планирате повторно да влезете во Виетнам, ќе треба да аплицирате за нова виза.

Од друга страна, визата за повеќекратно влегување ви дава флексибилност да влегувате и излегувате од Виетнам повеќе пати во определеното времетраење. Ова е особено корисно за патниците кои можеби имаат планови да ги истражуваат соседните земји или сакаат да се вратат во Виетнам по кратко патување до друга дестинација.

Важно е внимателно да ги разгледате вашите планови за патување пред да одлучите кој тип на виза е најсоодветен за вашето патување во Виетнам.

Политика за рефундирање на виетнамската виза за кинески туристи

За жал, таксите за апликација за виза во Виетнам не се враќаат, дури и ако вашата апликација за виза е одбиена. Ова значи дека ако за ​​која било причина вашето барање биде одбиено, нема да можете да добиете рефундирање за платените такси.

За да избегнете какви било потенцијални проблеми или компликации, препорачливо е да се осигурате дека ги исполнувате сите неопходни барања и давате точни информации при поднесувањето на вашата апликација за виза. Ако имате какви било сомнежи или грижи, може да размислите да побарате помош од реномирана визна агенција за да ве води низ процесот.

Владина веб-страница наспроти реномирани агенции: Што да се избере за кинеските туристи да влезат во Виетнам?

Кинеските туристи имаат две опции за добивање виза: да аплицираат преку владината веб-страница или да побараат помош од реномирани агенции. Ќе ги споредиме двете опции за да ви помогнеме да донесете информирана одлука.

Владина веб-страница: Направете го тоа сами како кинески турист

Владината веб-страница обезбедува погодна платформа за кинеските туристи да аплицираат за виза по пониска такса. Оваа опција е погодна за оние кои претпочитаат пристап „Направи сам“ и се уверени во независното навигација во процесот на аплицирање за виза. Сепак, важно е да се забележи дека владината веб-локација не нуди никаква поддршка или помош во текот на процесот на аплицирање.

Со избирање на владината веб-локација, ќе имате целосна контрола врз вашата апликација за виза. Можете да ги пополните потребните формулари, да ги поставите потребните документи и директно да ги платите таксите. Оваа опција може да им се допадне на оние кои се задоволни со онлајн трансакциите и добро ги разбираат барањата за виза.

Реномирани агенции: стручна помош и додадени придобивки за кинеските туристи

Од друга страна, угледните агенции се специјализирани за справување со барањата за виза во име на кинеските туристи. Тие наплаќаат повисоки такси, но обезбедуваат вредна поддршка и насоки во текот на целиот процес. Со долгогодишно искуство во справување со апликациите за виза, овие агенции ги знаат сите точки на системот и можат да ги зголемат вашите шанси да добиете одобрение за виза.

Една од значајните предности на користењето на реномирана агенција е спокојството што го нуди. Може да се потпрете на нивната експертиза за да се осигурате дека вашата апликација е без грешки и ги исполнува сите потребни критериуми. Тие ќе се занимаваат со документацијата, поднесувањето и следењето во ваше име, заштедувајќи ви време и напор.

Згора на тоа, угледните агенции имаат брз и одговорен тим за поддршка на клиентите кој може да ви помогне со какви било прашања или грижи што може да ги имате за време на процесот на аплицирање. Оваа персонализирана поддршка може да биде непроценлива, особено за оние кои првпат ќе го посетат Виетнам.

Дополнително, ако ви треба забрзано барање за виза, угледните агенции имаат можност да го следат процесот. Оваа услуга е особено корисна за оние кои имаат итна потреба да патуваат во Виетнам и не можат да си дозволат никакви одложувања.

Понатаму, реномирани агенции нудат дополнителни услуги за подобрување на вашето патничко искуство. Тие можат да ви помогнат при подигање на аеродромот и трансфер до вашиот хотел, правејќи го вашето пристигнување во Виетнам непречено и без проблеми. Тие, исто така, обезбедуваат услуги за забрзување на дозволата за имиграција, обезбедувајќи дека не мора да издржите долги редици на шалтерот за имиграција.

Правилен избор за вашата виза за Виетнам како кинески турист

Изборот помеѓу владината веб-страница и реномирани агенции зависи од вашите преференции и потреби како кинески турист. Ако сте сигурни дека сами се справувате со процесот на аплицирање за виза и сакате да заштедите на такси, владината веб-страница може да биде вистинскиот избор за вас.

Меѓутоа, ако ја цените стручната помош, мирот на умот и дополнителните придобивки како што се забрзаните услуги и персонализираната поддршка, препорачливо е да се одлучите за реномирана агенција. Нивното искуство и знаење за системот за аплицирање за виза може да направи значителна разлика во обезбедувањето непречено и успешно патување во Виетнам.

Пред да донесете одлука, внимателно проценете ги вашите барања, буџет и ниво на удобност со процесот на аплицирање за виза. Без оглед на опцијата што ќе ја изберете, бидете сигурни дека Виетнам ги пречекува кинеските туристи и нуди незаборавно искуство на сите свои посетители.

Колку време им е потребно на кинеските туристи да добијат одобрение за виза?

Времето за обработка за добивање виза за Виетнам за кинески туристи обично е 3-5 работни дена. Сепак, важно е да се забележи дека за време на шпицовите сезони, времето на обработка може да биде подолго. Препорачливо е да го испланирате вашето патување однапред за да избегнете какви било компликации во последен момент.

Исто така, од клучно значење е да знаете дека имиграцијата на Виетнам, каде што се обработува вашата апликација за виза, не функционира во сабота, недела, традиционалниот ден на виетнамските народни сили за јавна безбедност (19 август) и националните празници. Ова значи дека ако апликацијата за виза падне во некој од овие денови, времето за обработка ќе се продолжи соодветно.

Национални празници во Виетнам: Што треба да знаат кинеските туристи

Кога го планирате вашето патување во Виетнам, од суштинско значење е да ги земете предвид националните празници за да се избегнете какви било непријатности за време на вашиот престој. Еве ги националните празници во Виетнам за кои кинеските туристи треба да бидат свесни:

 • Нова година (01 јануари): Се слави на првиот ден од Грегоријанскиот календар, овој празник го означува почетокот на новата година и е време за радосни прослави.
 • Тет празник: Исто така познат како виетнамска нова година, празникот Тет е најважниот традиционален празник во Виетнам. Обично паѓа помеѓу крајот на јануари и средината на февруари и трае неколку дена. Во тоа време, земјата оживува со живописни украси, огномети и културни свечености.
 • Ден за комеморација на обесените кралеви: Забележан на 10-тиот ден од третиот лунарен месец, овој празник е посветен на чествувањето на кралевите обесени, кои се сметаат за основачи на виетнамската нација.
 • Ден на повторно обединување (30 април): Овој празник го одбележува падот на Сајгон и повторното обединување на Северен и Јужен Виетнам, означувајќи го крајот на Виетнамската војна.
 • Ден на трудот (01 мај): Исто така познат како Меѓународен ден на работниците, овој празник се слави ширум светот во чест на придонесите на работниците.
 • Национален ден (02 септември): Овој празник го одбележува прогласувањето независност на Виетнам од Франција во 1945 година и е време за патриотски прослави.

За време на овие национални празници, неопходно е соодветно да ја планирате вашата посета, бидејќи некои бизниси и туристички атракции може да бидат затворени или да имаат ограничено работно време. Препорачливо е да се консултирате со реномирана агенција специјализирана за патување во Виетнам за ажурирани информации и помош.

Добивање итна виза за Виетнам за кинески туристи

Понекогаш, непредвидени околности може да бараат од вас итно да добиете виза за Виетнам. Без разлика дали се работи за службено патување во последен момент или за спонтан план за одмор, постојат опции на располагање за кинеските туристи брзо да ги добијат своите визи. Еве како:

 • Контактирајте со доверлива агенција: Кога времето е од суштинско значење, најдоброто решение е да се обратите до реномирана агенција. Тие ги имаат потребните ресурси и врски за да го забрзаат процесот на виза во ваше име. Нивната стручност и ефикасното справување со итни случаи може да ви заштедат време и непотребен стрес.
 • Обезбедете ги сите потребни документи веднаш: за да го забрзате процесот на аплицирање за виза, погрижете се навремено да ги обезбедите сите потребни документи. Ова го вклучува вашиот пасош, придружните документи и сите дополнителни барања специфични за вашиот тип виза. Навременото поднесување документи ги зголемува шансите да ја добиете визата на итна основа.
 • Внимавајте на упатствата на агенцијата: Внимателно следете ги упатствата дадени од агенцијата. Тие ќе ве информираат за специфичните барања и процедури за добивање итна виза. Со почитување на нивните упатства, можете да обезбедите непречен и забрзан процес.

Кои кинески туристи треба да се подготват за да аплицираат за виза за Виетнам преку Интернет?

Пред да тргнете на вашето патување во Виетнам, има неколку основни документи и информации што кинеските туристи треба да ги подготват за нивната апликација за е-виза во Виетнам:

 • Важечки пасош: Погрижете се вашиот кинески пасош да има важност од најмалку шест месеци од датумот на планираниот влез во Виетнам. Дополнително, проверете дали имате најмалку две празни страници за печатот за виза.
 • Лични податоци: Наведете точни лични податоци како што се вашето полно име, пол, датум на раѓање, место на раѓање, број на пасош и националност. Од клучно значење е повторно да ги проверите овие информации за да избегнете какви било несогласувања.
 • Важечка адреса на е-пошта: Користете валидна е-адреса до која имате пристап, бидејќи ќе се користи за потврда и известување во врска со статусот на вашата виза. Погрижете се да обезбедите адреса за е-пошта што редовно ја проверувате за да останете ажурирани за напредокот на вашата апликација за виза.
 • Важечка кредитна/дебитна картичка: Подгответе валидна кредитна или дебитна картичка за да го завршите плаќањето за вашата е-виза во Виетнам. Прифатените типови картички вклучуваат Visa, Mastercard, JCB, Diners Club, American Express и Union Pay.
 • Привремена адреса во Виетнам: Наведете ја адресата на планираниот хотел или сместување во Виетнам. Оваа информација е од суштинско значење за процесот на аплицирање за виза.
 • Целта на посетата: Јасно наведете ја целта на посетата, без разлика дали е тоа за туризам, работа, бизнис, студирање или која било друга причина. Имајте предвид дека за други цели освен туризмот може да бидат потребни дополнителни документи за верификација.
 • Планирани датуми за влез и излез: Наведете ги датумите на кои имате намера да влезете и излезете од Виетнам. Погрижете се овие датуми да се усогласат со вашата маршрута за патување.
 • Наменети влезни и излезни точки/аеродроми: Наведете ги влезните и излезните точки или аеродромите во Виетнам преку кои планирате да влезете и да излезете од земјата. Погрижете се овие точки да се усогласат со вашите планови за патување.
 • Тековно занимање: Наведете детали за вашата моментална професија, вклучувајќи го името на вашата компанија, адресата и телефонскиот број. Овие информации се неопходни за процесот на аплицирање за виза.

Што треба да прикачат кинеските туристи за онлајн апликацијата за виетнамска виза?

За успешно да аплицираат за виза за Виетнам преку Интернет, од кинеските туристи се бара да прикачат два основни документи:

1. Скенирана копија од страницата со податоци за пасош:

Кинеските туристи треба да достават скенирана копија од страницата со податоци на нивниот пасош. Овој документ е од клучно значење бидејќи помага да се потврдат информациите дадени во формуларот за апликација за виза. За да се обезбеди непречен процес на аплицирање, кинеските туристи мора да обезбедат дека скенираната копија е читлива, јасна и ја вклучува целата страница. Исто така, треба да ја прикаже фотографијата на сопственикот на пасошот, личните податоци и линиите на ICAO.

Барања за скенирана копија од страницата со податоци за пасош:

За да ги исполнат барањата за скенираната копија од страницата со податоци за пасошот, кинеските туристи мора да се погрижат следните детали да бидат јасно видливи:

 • Лични податоци: Скенираната копија треба јасно да го прикаже целото име на носителот на пасошот, датумот на раѓање, националноста, бројот на пасошот и издавањето и датумите на истекување на пасошот.
 • Фотографија: Фотографијата на сопственикот на пасошот треба да биде остра и јасно да се разликува. Мора точно да го претставува изгледот на апликантот.
 • ИЦАО линии: Скенираната копија треба да ги содржи линиите на ICAO, кои се машински читливи кодови лоцирани на дното на страницата со податоци за пасошот. Овие линии содржат суштински информации и го олеснуваат процесот на верификација.

2. Неодамнешна фотографија од портрет:

Кинеските туристи мора да прикачат и неодамнешна портрет фотографија или фотографија со големина на пасош (4×6 см). Оваа фотографија служи како средство за потврдување на идентитетот на апликантот, осигурувајќи дека фотографијата се совпаѓа со лицето во пасошот.

Барања за портрет фотографија за кинески туристи:

Кинеските туристи треба да се придржуваат до следниве барања за портретната фотографија:

 • Директно лице: Апликантот треба да се соочи директно кон камерата, со видливи главата и рамењата. Лицето треба да биде центрирано и не навалено.
 • Без очила: Очилата не треба да се носат на фотографијата. Очите и веѓите треба да бидат јасно видливи.
 • Тековен изглед: Фотографијата треба точно да го претставува тековниот изглед на апликантот. Тоа не треба да биде силно уредувано или значително изменето.

Како да аплицирате за виза за Виетнам преку Интернет за кинески туристи?

Сега кога сте свесни за потребните барања, ајде да се нурнеме во процесот чекор-по-чекор за аплицирање за е-виза за Виетнам преку Интернет:

 • Посетете ја официјалната веб-страница: пристапете до официјалната веб-страница за апликација за е-виза во Виетнам. Осигурете се дека сте на легитимната владина веб-страница за да избегнете какви било измами или лажни апликации.
 • Пополнете го формуларот за апликација: Пополнете го формуларот за апликација со точни и ажурирани информации. Наведете ги бараните лични податоци, целта на посетата, планираните датуми за влез и излез, предвидените влезни и излезни точки и деталите за вашето тековно занимање.
 • Поставете придружни документи: во зависност од целта на посетата, можеби ќе треба да поставите дополнителни документи за поддршка на вашата апликација за виза. На пример, ако патувате за бизнис, можеби ќе треба да доставите писмо со покана од вашиот виетнамски деловен партнер.
 • Направете плаќање: Продолжете со плаќањето за вашата е-виза во Виетнам користејќи валидна кредитна или дебитна картичка. Процесот на плаќање е безбеден и шифриран за да се осигури безбедноста на вашите финансиски информации.
 • Потврда и известување: По успешното поднесување на вашата апликација и плаќањето, ќе добиете е-пошта за потврда. Чувајте ја оваа е-пошта безбедна бидејќи го содржи референтниот број на вашата апликација и други основни информации. Исто така, ќе добивате известувања за напредокот на вашето барање за виза преку е-пошта.
 • Добијте ја виетнамската е-виза: Откако ќе ви биде одобрена визата, ќе добиете е-пошта со вашата е-виза прикачена како PDF документ. Испечатете копија од вашата е-виза и носете ја со вас за време на патувањето во Виетнам.
 • Влезете во Виетнам: по пристигнувањето во Виетнам, презентирајте го вашиот важечки пасош и испечатената е-виза на службеникот за имиграција. Службеникот ќе ги потврди вашите документи и ќе ви одобри влез во земјата.

Како да го проверите статусот на е-виза во Виетнам за кинески туристи?

По поднесувањето на онлајн апликацијата за виза за Виетнам, кинеските туристи можат да го проверат статусот на нивната е-виза користејќи ги следниве чекори:

 • Посетете ја официјалната веб-страница: Одете на официјалната веб-страница на Одделот за имиграција во Виетнам или на назначениот портал за е-виза.
 • Внесете детали за апликацијата: Внесете ги бараните информации, како што се кодот на апликацијата или референтниот број, бројот на пасошот и датумот на раѓање.
 • Процес на верификација: Системот ќе ги потврди дадените информации и ќе го прикаже статусот на апликацијата за е-виза. Кинеските туристи можат да проверат дали визата им е одобрена или се уште се разгледува.

Зголемување на стапката на успех на апликациите за виза за кинеските туристи

Кога аплицирате за виза за Виетнам преку Интернет, важно е кинеските туристи да разберат дека не се одобрени сите апликации. Владините службеници имаат свој сет на правила и критериуми за оценување на секоја апликација. Сепак, постојат чекори што можете да ги преземете за да ги подобрите вашите шанси за одобрување. Еве листа на работи што треба да ги направите:

 • Обезбедете точни и целосни информации: Погрижете се правилно да го пополните формуларот за апликација за виза, обезбедувајќи точни и ажурирани информации. Било какви несовпаѓања или информации што недостасуваат може да доведат до отфрлање.
 • Поднесете ги сите потребни документи: Внимателно прегледајте го списокот за проверка на документи и уверете се дека ги имате сите потребни документи подготвени за поставување. Ова го вклучува вашиот пасош, фотографија со големина на пасош и сите дополнителни придружни документи потребни за вашиот специфичен тип на виза.
 • Двојно проверете ја вашата апликација: Пред да ја поднесете вашата апликација, одвојте време да ги разгледате сите детали. Обрнете внимание на правописни грешки, неточни датуми или информации што недостасуваат. Секоја грешка може потенцијално да резултира со отфрлање.
 • Побарајте помош од доверлива агенција: Ако сакате да избегнете потенцијална фрустрација или неизвесност, размислете да ангажирате реномирана агенција. Тие имаат длабоко разбирање за локалните правила и прописи и можат да ве водат низ процесот на аплицирање. Со нивната експертиза, можете да очекувате искуство без проблеми и поголема стапка на успех.

Одобрување виза без мака за кинески туристи

За кинеските туристи кои претпочитаат процес на одобрување визи без проблеми, најмно е препорачливо ангажирање агенција. Овие агенции обезбедуваат низа поволности кои обезбедуваат беспрекорно искуство за нивните клиенти:

 • Едноставен формулар и лесно прикачување на документи: Агенциите нудат онлајн платформа погодна за корисниците каде што можете лесно да го пополните формуларот за апликација за виза и да ги поставите потребните документи. Ова ја елиминира секоја конфузија или несигурност во текот на процесот.
 • Пријателска поддршка: Агенциите имаат посветен тим за поддршка кој е секогаш подготвен да ви помогне. Тие можат да одговорат на вашите прашања, да дадат насоки и да ги решат сите грижи што можеби ги имате во врска со апликацијата за виза.
 • 99,9% успешна стапка: Агенциите имаат докажано искуство за успешно обработување на апликациите за виза. Со нивното длабоко познавање на локалните правила и процедури, тие можат да обезбедат висока стапка на одобрување за кинеските туристи.

Покрај тоа, реномирани агенции нудат дополнителна предност на забрзани визни услуги. Во итни случаи, тие можат да ви ја забрзаат визата истиот ден, во рок од 4 часа, па дури и во рок од 2 часа. Ова осигурува дека можете да ја добиете вашата виза навремено, дури и ако немате време.

Список за проверка за кинески туристи по добивањето одобрение за виза

Откако ќе го добиете одобрението за виза за Виетнам, важно е повторно да ги проверите сите детали за да се осигурате дека нема грешки или грешки. Ова ќе ви помогне да избегнете какви било компликации при пристигнувањето. Еве корисна листа за проверка за кинеските туристи откако ќе добијат одобрение за виза:

 • Испечатете копија од вашата виза: Задолжително е да носите со себе печатена копија од писмото за одобрување виза, бидејќи ќе треба да го прикажете по пристигнувањето во Виетнам.
 • Проверете ги датумите на важност: проверете дали сте свесни за датумите на важност на вашата виза.Претстојувањето на вашата виза може да резултира со казни и тешкотии при напуштање на земјата.
 • Подгответе ги потребните документи: Заедно со вашата виза, погрижете се да ги имате сите потребни патни документи, како што се пасош, патничко осигурување и доказ за сместување.
 • Заменете ја валутата: ако досега не сте го направиле тоа, размислете да замените малку кинески јуани за виетнамски донг пред вашето патување. Ова ќе ви го олесни навигацијата низ локалните трансакции.
 • Истражувајте ги локалните обичаи и традиции: Запознајте се со локалните обичаи и традиции на Виетнам за да обезбедите почитувано и пријатно искуство за време на вашата посета.

Следејќи ја оваа листа за проверка, можете да обезбедите непречено и без проблеми искуство додека ја истражувате прекрасната земја Виетнам.

Најпопуларните прашања за кинеските туристи кои примениле е-виза за Виетнам преку веб-страницата на владата

Аплицирањето за виетнамска е-виза може да биде возбудлив процес за кинеските туристи кои планираат да ја посетат оваа прекрасна земја. Меѓутоа, понекогаш се јавува потреба да се направат измени или дополнувања на барањето за е-виза. Во такви случаи, може да биде предизвик да се најде потребната поддршка од владината веб-локација. За да им помогнеме на кинеските туристи кои се соочуваат со овие ситуации, составивме листа на најпопуларните прашања и дадовме препораки за наоѓање помош.

Прашање 1: Мојот лет полетува наскоро, но мојот статус на е-виза за Виетнам се обработува. Дали има некоја услуга за брзање или забрзување?

Како кинески турист, може да биде фрустрирачко да сфатите дека вашата е-виза за Виетнам сè уште се обработува додека се наближува датумот на вашето поаѓање. Во такви случаи, препорачливо е да побарате помош од реномирана агенција или да контактирате со адресата на е-пошта info@vietnamimmigration.org.Тие можат да дадат насоки за тоа како да се забрза процесот и да се осигура дека вашата е-виза е подготвена навреме за вашиот лет. Имајте предвид дека може да има наплата поврзана со оваа услуга.

Прашање 2: Дадов неважечки информации за мојата апликација за е-виза. Дали има некоја услуга за да се исправи?

Се случуваат грешки, а обезбедувањето неточни информации за вашата апликација за е-виза може да биде причина за загриженост. Ако сте кинески турист кој направил грешка при вашето барање за е-виза, неопходно е навремено да се поправи ситуацијата. За да ги поправите информациите, препорачуваме да контактирате со реномирана агенција или да побарате помош на info@vietnamimmigration.org. Тие имаат експертиза да ве водат низ потребните чекори за да ја измените вашата апликација.

Прашање 3: Сакам да ја уредувам мојата апликација за е-виза. Дали има некоја услуга за уредување?

Понекогаш, откако ќе ја поднесете апликацијата за е-виза, може да сфатите дека треба да направите измени или ажурирања. Како кинески турист, можеби се прашувате дали постои начин да ја измените вашата апликација. Во такви случаи, препорачливо е да побарате поддршка од реномирана агенција или е-пошта на info@vietnamimmigration.org за да побарате помош при уредувањето на вашата апликација за е-виза. Тие можат да ви ги дадат потребните упатства и да помогнат да се осигурате дека вашата апликација ги одразува точните информации.

Прашање 4: Пристигнувам порано од датумот на пристигнување наведен во апликацијата за е-виза. Дали има некоја услуга за промена на датумот на пристигнување?

Плановите може да се променат, а како кинески турист, може да се забележите дека пристигнувате во Виетнам порано од датумот наведен во вашата апликација за е-виза. Ако треба да го промените датумот на пристигнување, препорачуваме да контактирате со реномирана агенција или да контактирате на info@vietnamimmigration.org за поддршка. Тие можат да ве водат низ процесот на измена на датумот на пристигнување на вашата е-виза, обезбедувајќи непречен влез во Виетнам.

Прашање 5: Влегувам во Виетнам преку друга порта освен на апликацијата за е-виза. Дали има некоја услуга за корекција на влезната порта?

Не е невообичаено плановите за патување да се менуваат, а како кинески турист, може да се најдете како влегувате во Виетнам преку различно пристаниште од она што е наведено во вашата апликација за е-виза. Во такви случаи, препорачуваме да побарате помош од реномирана агенција или да контактирате со info@vietnamimmigration.org за да ја поправите влезната порта. Тие можат да ви ги обезбедат потребните насоки за да се обезбеди без проблеми влез во Виетнам.

Прашање 6: Што треба да направам за да ги изменам информациите по поднесувањето на апликацијата за е-виза преку владината веб-страница?

Ако сте кинески турист кој треба да ги измени информациите откако ќе ја поднесете вашата апликација за е-виза преку владината веб-локација, може да биде предизвик да се најде потребната поддршка. Во такви случаи, препорачуваме да се обратите до реномирана агенција или да контактирате со info@vietnamimmigration.org за помош. Тие можат да ви ги дадат потребните насоки и да ви помогнат да се движите низ процесот на измена на вашата апликација за е-виза.

Заклучок

Добивањето виза за Виетнам преку Интернет за кинески туристи не мора да биде застрашувачки процес. Следејќи ги советите споменати погоре и барајќи помош од доверливи агенции, можете значително да ја зголемите стапката на успех на вашата апликација за виза. Со својата експертиза, платформи погодни за корисниците и забрзани услуги, агенциите обезбедуваат искуство без проблеми, гарантирано одобрување и навремено издавање виза. Значи, планирајте го вашето патување во Виетнам со доверба, знаејќи дека вашата апликација за виза е во добри раце.

Забелешка:

Како кинески турист кој аплицира за е-виза за Виетнам преку владината веб-страница, од суштинско значење е да знаете каде да се обратите за поддршка кога се соочувате со предизвици или треба да направите промени во вашата апликација. Со контактирање со реномирана агенција или контактирање на info@vietnamimmigration.org, можете да ја добиете потребната помош за да обезбедите непречено и без стрес патување. Имајте предвид дека може да се наплатат трошоци за справување со вашето барање. Запомнете, со вистинската поддршка, можете максимално да ја искористите вашата е-виза за Виетнам и да уживате во сите чуда што ги нуди оваа земја.

PERHAPS YOU ARE INTERESTED IN

Хятад жуулчид яагаад Вьетнамд зочлох ёстой гэж? Вьетнам нь Хятадын жуулчдын зүрх сэтгэлийг татахуйц өвөрмөц, олон төрлийн аяллын туршлагыг санал болгодог. Вьетнам яагаад аялал жуулчлалын жагсаалтын эхэнд байх ёстойг дурдвал: Хятад жуулчид Вьетнам руу нэвтрэхийн тулд нэвтрэх виз шаарддаг уу? Тиймээ, Хятадын жуулчид Вьетнам руу явахаасаа өмнө виз авах шаардлагатай.

चीनी पर्यटकांनी व्हिएतनामला भेट देण्याचा विचार का करावा? व्हिएतनाम एक अनोखा आणि वैविध्यपूर्ण प्रवास अनुभव देतो जो चिनी पर्यटकांचे मन मोहून टाकतो. व्हिएतनाम त्यांच्या ट्रॅव्हल बकेट लिस्टमध्ये शीर्षस्थानी का असावे याची काही आकर्षक कारणे येथे आहेत: चीनी पर्यटकांना व्हिएतनाममध्ये प्रवेश करण्यासाठी एंट्री व्हिसाची आवश्यकता आहे का? होय, चीनी पर्यटकांना व्हिएतनामला जाण्यापूर्वी व्हिसा घेणे आवश्यक आहे.

എന്തുകൊണ്ടാണ് ചൈനീസ് വിനോദസഞ്ചാരികൾ വിയറ്റ്നാം സന്ദർശിക്കുന്നത് പരിഗണിക്കേണ്ടത്? ചൈനീസ് വിനോദസഞ്ചാരികളുടെ ഹൃദയം കവർന്നെടുക്കുന്ന, അതുല്യവും വൈവിധ്യപൂർണ്ണവുമായ യാത്രാനുഭവം വിയറ്റ്നാം വാഗ്ദാനം ചെയ്യുന്നു. വിയറ്റ്നാം അവരുടെ യാത്രാ ബക്കറ്റ് ലിസ്റ്റിൽ ഒന്നാമതായിരിക്കേണ്ടതിൻ്റെ ചില ശ്രദ്ധേയമായ കാരണങ്ങൾ ഇതാ: ചൈനീസ് ടൂറിസ്റ്റുകൾക്ക് വിയറ്റ്നാമിൽ പ്രവേശിക്കാൻ ഒരു എൻട്രി വിസ ആവശ്യമുണ്ടോ? അതെ, ചൈനീസ് വിനോദസഞ്ചാരികൾ വിയറ്റ്നാമിലേക്ക് പുറപ്പെടുന്നതിന് മുമ്പ് വിസ നേടേണ്ടതുണ്ട്.