June 27, 2024
Macedonian

Виза за Виетнам онлајн за туристи од Хонг Конг: Сè што треба да знаете

Зошто Виетнам е совршена дестинација за туристите од Хонг Конг

Виетнам се здобива со популарност меѓу туристите од целиот свет, и тоа со добра причина. Тоа е земја која може да се пофали со богата историја и култура, со влијанија од Кина, Франција и други соседни земји. Овој уникатен спој се рефлектира во неговата архитектура, кујна и обичаи, што го прави фасцинантна дестинација за истражување.

Покрај тоа, Виетнам е познат по своите топли и гостопримливи луѓе, што го прави безбедна и пријателска земја за туристите. Локалните жители секогаш се подготвени да помогнат и да ја споделат својата култура со посетителите, правејќи го искуството уште побогато.

Сепак, можеби една од најпримамливите причини за посета на Виетнам е неговата прифатлива цена за живот. Од сместување до храна до превоз, сè е со разумна цена, што го прави идеална дестинација за буџетските патници.

Земјата е исто така благословена со прекрасни природни пејсажи, од високите варовнички карпи на заливот Халонг до живописните оризови полиња во Сапа. И со пријатна клима во текот на целата година, никогаш нема лошо време за посета на Виетнам.

Дали на туристите од Хонг Конг им е потребна влезна виза за да влезат во Виетнам?

Краткиот одговор е да. Туристите од Хонг Конг не се ослободени од барањата за виетнамска виза и мора да аплицираат за виза пред да заминат за земјата. Сепак, добрата вест е дека процесот е многу полесен со воведувањето на виетнамската виза онлајн.

Живеејќи далеку од виетнамската амбасада/конзулат, можат ли туристите од Хонг Конг да аплицираат за виза за Виетнам преку Интернет?

Да, туристите од Хонг Конг сега можат да аплицираат за виза за Виетнам преку Интернет од удобноста на нивниот дом или канцеларија. Ова значи дека нема повеќе долги редици или повеќекратни патувања до амбасадата или конзулатот. Се што ви треба е интернет конекција и неколку минути за да го завршите процесот на онлајн апликација.

Виетнамската виза онлајн, позната и како Виетнам е-виза, е достапна за имателите на пасоши од сите земји и територии, вклучително и Хонг Конг. Важи до 90 дена со единечни или повеќекратни влезови, давајќи им на туристите флексибилност соодветно да го планираат своето патување.

Кои се придобивките од виетнамската виза онлајн за туристите од Хонг Конг?

Постојат неколку придобивки што ја прават е-визата за Виетнам популарен избор за туристите од Хонг Конг, како што следува:

 1. Лесен процес на аплицирање: Процесот на онлајн апликација за виза за Виетнам е едноставен и може да се заврши за неколку минути. Се што ви треба е стабилна интернет конекција, валиден пасош и дебитна/кредитна картичка за да извршите плаќање.
 2. Погодност: Онлајн апликацијата за виза им овозможува на туристите од Хонг Конг да аплицираат за виза во секое време и од каде било, без потреба да ја посетат виетнамската амбасада или конзулат. Ова е особено корисно за оние кои живеат во оддалечените области или оние со зафатен распоред.
 3. Заштеда на време: Традиционалниот процес на аплицирање за виза може да одземе време и да вклучува стоење во долги редици. Со виетнамската виза онлајн, целиот процес може да се заврши за неколку минути, заштедувајќи драгоцено време за туристите од Хонг Конг.
 4. Нема потреба од поднесување документи: За разлика од традиционалниот процес на аплицирање за виза, каде што од апликантите се бара да достават различни документи, визата за Виетнам онлајн бара само скенирана копија од пасошот на апликантот. Ова го прави процесот без проблеми и помалку комплициран.
 5. Валидност и флексибилност: Виетнамската виза онлајн важи до 90 дена со единечни или повеќекратни влезови, давајќи им на туристите од Хонг Конг флексибилност да влезат и излезат од Виетнам повеќе пати во рокот на важност. Ова е совршено за оние кои планираат да посетат други соседни земји за време на нивното патување во Виетнам.
 6. Повеќекратни влезни точки: Постојат 13 аеродроми, 16 копнени гранични порти и 13 поморски гранични порти кои им овозможуваат на имателите на е-визи во Виетнам практично да влезат и да излезат од земјата. Ова им дава можност на туристите од Хонг Конг да ја изберат претпочитаната влезна точка врз основа на нивните планови за патување.

Официјални такси за виетнамски визи за туристи од Хонг Конг

Официјалните такси за виетнамски визи за туристите од Хонг Конг може да се најдат на веб-страницата на владата. За виза за еднократен влез, со важност до 30 дена, таксата е 25 УСД. Тоа значи дека можете да влезете во Виетнам еднаш и да останете најмногу 30 дена. За виза со повеќекратен влез, исто така валидна до 30 дена, таксата е 50 УСД. Оваа опција ви овозможува да влегувате и излегувате од Виетнам повеќе пати во период од 30 дена.

Ако планирате да престојувате во Виетнам подолг временски период, можете да се одлучите за виза за еднократен влез со важност до 90 дена, која исто така чини 25 американски долари. Оваа виза ви овозможува еднаш да влезете во Виетнам и да останете максимум 90 дена. За виза со повеќекратен влез со важност до 90 дена, таксата е 50 УСД. Со оваа виза, можете да влегувате и излегувате од Виетнам повеќе пати во рок од 90 дена.

Важно е да се напомене дека овие такси се предмет на промена, па затоа е препорачливо секогаш да ги проверувате тековните тарифи пред да ја поднесете вашата апликација за виза.

Разбирање на визи за еднократен и повеќекратен влез за туристите од Хонг Конг

Сега кога ги опфативме визните такси, ајде да навлеземе подлабоко во различните видови визи достапни за туристите од Хонг Конг. Како што споменавме претходно, визата за еднократен влез ви овозможува еднаш да влезете во Виетнам и да останете одреден временски период. Ова е популарна опција за туристи кои планираат да го посетат Виетнам само еднаш или за краток временски период.

Од друга страна, визата за повеќекратно влегување ви овозможува да влегувате и да излезете од Виетнам повеќе пати во наведениот период. Ова е одлична опција за туристи кои планираат да патуваат во соседните земји и сакаат флексибилност да се вратат во Виетнам. Тоа е исто така корисно за деловни патници кои можеби ќе треба да прават чести патувања во Виетнам.

Политика за рефундирање за туристи од Хонг Конг

Во несреќен случај кога вашата апликација за виза е одбиена, нема политика за враќање на средствата за туристите од Хонг Конг. Таксите за виза се неповратни во секој случај, без оглед на причината за одбивањето. Затоа е важно да се осигурате дека сите потребни документи и информации се обезбедени точно и навреме.

Аплицирање преку агент за виза

Вреди да се спомене дека таксата за виза може да биде повисока ако изберете да аплицирате преку визен агент. Тоа е затоа што агентот може да наплати такса за услуга над официјалната такса за виза. Сепак, користењето на агент за виза може да ви заштеди време и напор бидејќи тие ќе се справат со процесот на аплицирање наместо вас. Само не заборавајте да изберете реномиран и доверлив агент за да избегнете дополнителни трошоци или одложувања.

Виетнамска виза онлајн за туристи од Хонг Конг: веб-страница на владата наспроти доверливи агенти

Со порастот на онлајн визни услуги, процесот стана поудобен и поефикасен. Но, останува прашањето, која опција е најдобра за туристите од Хонг Конг – владината веб-страница или доверливи агенти?

За да ви помогнеме да донесете информирана одлука, еве листа на добрите и лошите страни за секоја опција:

1. Владина веб-страница:

 • Пониска такса: владината веб-страница нуди пониска такса за апликации за виза, што ја прави опција поприфатлива за буџетот.
 • Направете сам: со владината веб-страница, треба сами да го завршите процесот на аплицирање за виза. Ова може да одземе време и да збунува, особено за оние кои првпат патуваат во Виетнам.
 • Нема поддршка: Владината веб-страница не обезбедува никаква поддршка за апликантите за виза. Ако имате какви било прашања или наидете на какви било проблеми, ќе мора сами да се движите низ нив.

2. Сигурни агенти:

 • Повисок надомест: доверливите агенти наплаќаат повисока такса за нивните услуги, но тоа често се оправдува со придобивките што ги обезбедуваат.
 • Експертиза: Со долгогодишно искуство во индустријата, доверливите агенти имаат експертиза и знаење за да обезбедат вашата апликација за виза да биде одобрена и испорачана навреме.
 • Поддршка: Една од најголемите предности за користење на доверливи агенти е поддршката што ја нудат. Тие се достапни на интернет за навремено да одговорат на какви било прашања или да помогнат со какви било проблеми со кои може да се сретнете за време на процесот на аплицирање за виза.
 • Забрзана услуга: Во случај итно да ви треба виза, доверливите агенти имаат можност да ја забрзаат вашата апликација, осигурувајќи дека ќе ја добиете визата навремено.
 • Помош при пристигнување: доверливите агенти нудат дополнителни услуги како што се забрзување на дозволата за имиграција и обезбедување на подигање од аеродром и трансфер до вашиот хотел. Ова може да биде особено корисно за оние кои првпат ќе го посетат Виетнам.

Значи, која опција треба да ја изберат туристите од Хонг Конг за нивната виетнамска виза? На крајот зависи од вашиот буџет, време и нивото на удобност со процесот на аплицирање за виза. Ако сте со густ буџет и имате доволно време да се движите низ процесот, владината веб-страница може да биде подобра опција за вас. Меѓутоа, ако сте спремни да платите повисока такса за искуство без проблеми, доверливите агенти се вистинскиот начин.

Колку време им е потребно на туристите од Хонг Конг да добијат одобрение за виза?

Добрата вест е дека процесот на аплицирање за виетнамска виза е брз и ефикасен. Обично потребни се 3-5 работни дена за да се обработи вашата виза. Сепак, за време на шпицовите сезони, може да потрае малку подолго. Значи, се препорачува да аплицирате за вашата виза однапред за да избегнете какво било одложување во вашите планови за патување.

Ве молиме имајте предвид дека имиграцијата на Виетнам, каде што се обработува вашата апликација за виза, не работи во сабота, недела, традиционалниот ден на виетнамските народни сили за јавна безбедност (19 август) и националните празници. Ова значи дека ако планирате да патувате во овие денови, ќе треба да аплицирате за виза порано или да ги користите услугите на доверлив агент.

Кои се националните празници во Виетнам што треба да ги забележат туристите од Хонг Конг?

Неопходно е да бидете свесни за националните празници во Виетнам за да избегнете какви било непријатности додека аплицирате за виза. Следното е список за проверка на националните празници во Виетнам што треба да ги забележите како турист од Хонг Конг:

 1. Новогодишен ден (01 јануари)
 2. Празник Тет (според лунарниот календар, обично паѓа во јануари или февруари)
 3. Ден на комеморација на обесените кралеви (10-ти ден од третиот лунарен месец)
 4. Ден на обединување (30 април)
 5. Ден на трудот (01 мај)
 6. Национален ден (02 септември)

За време на овие празници, имиграцијата на Виетнам нема да ги обработува барањата за виза. Затоа, најдобро е соодветно да го испланирате вашето патување и однапред да аплицирате за виза за да избегнете какво било одложување.

Како да добиете итна виза за Виетнам за туристи од Хонг Конг?

Ако брзате и треба итно да ја добиете визата за Виетнам, агентите нудат и забрзани услуги. Овие услуги доаѓаат со дополнителен надомест, но можат да ве спасат од какви било проблеми со визата во последен момент. Еве ги опциите за добивање итна виза за Виетнам:

 • Виза за истиот ден: Агентите можат да ја обработат вашата апликација за виза истиот ден и да добијат одобрение за само неколку часа. Ова е идеална опција ако треба итно да патувате во Виетнам.
 • 4-часовна виза: Ако имате малку повеќе време, можете да се одлучите за услугата за виза од 4 часа. Ова ви овозможува да ја добиете вашата виза во рок од 4 часа од поднесувањето на вашата апликација.
 • 2-часовна виза: за екстремни случаи, агентите нудат и 2-часовна виза. Ова е најбрзата достапна опција, а вашата виза ќе биде одобрена во рок од 2 часа од поднесувањето на вашата апликација.

Кои туристи од Хонг Конг треба да се подготват за да аплицираат за виза за Виетнам преку Интернет?

За да аплицираат за виетнамска е-виза, туристите од Хонг Конг треба да ги подготват следните документи:

 1. Пасош со важност од 6 месеци и 2 празни страници: Исто како и секоја друга апликација за виза, валиден пасош е задолжителен за туристите од Хонг Конг кои аплицираат за виетнамска е-виза. Пасошот треба да има минимална важност од 6 месеци од датумот на планираниот влез во Виетнам.
 2. Информации за пасош: туристите од Хонг Конг ќе треба да ги дадат информациите за нивниот пасош, како што се име, пол, датум на раѓање, место на раѓање, број на пасош и националност. Неопходно е да се осигурате дека сите дадени информации се точни и се совпаѓаат со информациите на вашиот пасош.
 3. Адреса на е-пошта: туристите од Хонг Конг ќе треба да дадат валидна адреса за е-пошта за да добијат потврда за виза. Оваа адреса на е-пошта ќе се користи и за секоја идна кореспонденција поврзана со вашата е-виза во Виетнам.
 4. Валидна кредитна/дебитна картичка или сметка на Paypal: туристите од Хонг Конг ќе треба да имаат валидна кредитна/дебитна картичка или сметка на Paypal за да ја платат таксата за обработка на визата. Тоа е безбеден и удобен начин за плаќање и заштита на купувачите.
 5. Привремена адреса во Виетнам: туристите од Хонг Конг ќе треба да обезбедат привремена адреса во Виетнам, како што е планираниот хотел или сместување. Оваа адреса ќе се користи за административни цели и треба да биде во земјата.
 6. Цел на посетата: туристите од Хонг Конг ќе треба да ја наведат целта на посетата, без разлика дали се работи за туризам, работа, бизнис или студирање. Неопходно е да се напомене дека за други цели освен туризмот, може да бидат потребни дополнителни документи за да се докаже целта на вашата посета.
 7. Датуми на влез и излез: туристите од Хонг Конг ќе треба да ги обезбедат планираните датуми за влез и излез во Виетнам. Од клучно значење е да се осигурате дека вашата виза важи за целото времетраење на вашиот престој во Виетнам.
 8. Наменети влезни и излезни точки/аеродроми: туристите од Хонг Конг ќе треба да ги наведат влезните и излезните точки или аеродромите во Виетнам што планираат да ги користат. Неопходно е да се напомене дека мора да влезете во Виетнам преку пристаништето регистрирано на вашата е-виза, освен аеродромите.
 9. Тековно занимање: туристите од Хонг Конг ќе треба да дадат информации за нивното моментално занимање, вклучувајќи го името на компанијата, адресата и телефонскиот број. Овие информации се потребни за да се потврди вашиот работен статус и целта на посетата.

Што треба да прикачат туристите од Хонг Конг за онлајн апликацијата за виетнамска виза?

За да аплицирате за виза за Виетнам преку Интернет, ќе треба да поставите два документи: скенирана копија од страницата со податоци за вашиот пасош и неодамнешна портрет фотографија. Овие документи се клучни за потврдување на вашиот идентитет и за обезбедување непречен процес на аплицирање за виза.

Барања за скенирана копија од страницата со податоци за пасош:

Скенираната копија од страницата со податоци за вашиот пасош е најважниот документ потребен за онлајн апликација за виза за Виетнам. Се користи за проверка на информациите дадени во формуларот за апликација за виза. Еве ги специфичните барања за скенирана копија од страницата со податоци за вашиот пасош:

 1. Треба да биде јасно, читливо и скенирање на цела страница.
 2. Фотографијата на страницата не треба да биде заматена или искривена.
 3. Треба да ги содржи вашите лични податоци, како што се вашето име, датум на раѓање и број на пасош.
 4. Линиите на ICAO на дното на страницата треба да бидат видливи.
 5. Форматот на датотеката треба да биде во PDF, JPEG или JPG за лесно поднесување.

Важно е да се осигурате дека страницата со податоци за вашиот пасош ги исполнува сите овие барања за да избегнете какво било одложување или одбивање во вашата апликација за виза.

Барања за портрет фотографија за туристи од Хонг Конг:

Вториот документ потребен за онлајн апликација за виза за Виетнам е неодамнешна портрет фотографија. Оваа фотографија се користи за да се потврди вашиот идентитет и треба да одговара на лицето во вашиот пасош. Еве ги специфичните барања за портретната фотографија:

 1. Треба да биде фотографија со големина на пасош (4x6cm).
 2. Фотографијата треба да се направи во последните шест месеци.
 3. Треба да гледате директно во камерата.
 4. Не треба да носите очила или каква било покривка за глава што го покрива вашето лице.
 5. Позадината треба да биде бела или целосно бела.
 6. Фотографијата треба да биде во боја и да има јасен и природен тон на кожата.
 7. Форматот на датотеката треба да биде JPEG, JPG или PNG.

Придржувајте се до овие барања за да се осигурате дека вашата фотографија е прифатена и вашата апликација за виза се обработува без никакви проблеми.

Како да аплицирате за виетнамска виза преку Интернет за туристи од Хонг Конг?

Процесот на аплицирање за виетнамска е-виза за туристи од Хонг Конг е едноставен и може да се заврши во неколку лесни чекори:

 • Чекор 1: Посетете ја официјалната веб-страница за апликацијата за е-виза за Виетнам и кликнете на копчето „Аплицирај сега“.
 • Чекор 2: Пополнете ги точно сите потребни информации, вклучувајќи ги и податоците за вашиот пасош, целта на посетата и планираните датуми за влез и излез.
 • Чекор 3: Поставете дигитална копија од био-страницата на вашиот пасош и неодамнешна фотографија со големина на пасош.
 • Чекор 4: Направете плаќање за таксата за обработка на виза користејќи валидна кредитна/дебитна картичка или сметка на Paypal.
 • Чекор 5: Откако ќе се поднесе вашата апликација, ќе добиете е-пошта за потврда со референтна шифра.
 • Чекор 6: Времето за обработка на е-виза за Виетнам обично е 3-5 работни дена. Откако ќе ви биде одобрена визата, ќе добиете линк за преземање на вашата е-виза.
 • Чекор 7: Испечатете ја вашата е-виза и носете ја со себе кога патувате во Виетнам.

Ве молиме имајте предвид дека туристите од Хонг Конг треба да влезат во Виетнам преку пристаништето што го регистрирале во нивната апликација, освен аеродромите. Ако сакате да влезете во Виетнам преку друго пристаниште, ќе треба да аплицирате за нова е-виза.

Како да го проверите статусот на е-виза во Виетнам за туристите од Хонг Конг?

Откако успешно ќе аплицирате за е-виза за Виетнам, можете да го проверите нејзиниот статус користејќи ја официјалната веб-страница на Одделот за имиграција во Виетнам. Еве како можете да го направите тоа:

 1. Посетете ја веб-страницата на Одделот за имиграција во Виетнам.
 2. Кликнете на „Провери статус“.
 3. Внесете го кодот на апликацијата, е-поштата и датумот на раѓање.
 4. Кликнете на „Барај“.

Веб-страницата ќе го прикаже моменталниот статус на вашата апликација за виза, без разлика дали е во процес, одобрена или одбиена. Ако вашата виза е одобрена, можете да ја преземете и испечатите за вашето патување во Виетнам.

Разбирање на процесот на аплицирање за виза

Пред да нурнеме во советите и триковите, ајде прво да го разбереме процесот на аплицирање за виза за туристите од Хонг Конг. Како носител на пасош од Хонг Конг, имате две опции да аплицирате за виза за Виетнам: преку амбасадата или преку Интернет. Иако опцијата за амбасада може да изгледа како традиционална и полесна рута, таа може да одземе време и може да бара физички да ја посетите амбасадата повеќе пати. Ова може да биде проблем, особено ако имате зафатен распоред.

Од друга страна, аплицирањето за виза за Виетнам преку Интернет е попогодна и поефикасна опција. Се што ви треба е стабилна интернет конекција и неколку минути за пополнување на онлајн формуларот за апликација. Сепак, од суштинско значење е да се забележи дека дури и за онлајн апликациите за виза, не постои гаранција за одобрување. Службениците сепак ќе ја проценат вашата апликација и ќе одлучат дали да ја одобрат или отфрлат врз основа на нивните правила и прописи.

Совети за туристите од Хонг Конг да ја зголемат стапката на одобрување визи

Сега кога го разбирате процесот на аплицирање за виза, ајде да разговараме за неколку совети кои можат да ја зголемат стапката на успех на вашата апликација:

 1. Обезбедете целосни и точни информации: Најчеста причина за одбивање на визата се нецелосни или неточни информации во формуларот за апликација. Погрижете се повторно да ги проверите сите информации пред да го поднесете формуларот за да избегнете несогласувања.
 2. Поднесете придружни документи: Заедно со формуларот за апликација, од вас ќе се бара да доставите и придружни документи, како што се пасошот, маршрутата за патување и доказ за сместување. Погрижете се да ги доставите сите потребни документи за да ја зајакнете вашата апликација.
 3. Аплицирајте рано: Секогаш е препорачливо да аплицирате за виза најмалку неколку недели пред планираниот датум на патување. Ова ќе ви даде доволно време да ги поправите сите грешки или да обезбедите дополнителни документи доколку е потребно.
 4. Имајте валиден пасош: Вашиот пасош треба да има важност од најмалку шест месеци од датумот на влез во Виетнам. Ако вашиот пасош истекува наскоро, погрижете се да го обновите пред да аплицирате за виза.
 5. Избегнувајте претстојување: на туристите од Хонг Конг им е дозволено да престојуваат во Виетнам најмногу 90 дена, во зависност од видот на визата што ќе ја изберат. Придржувајте се до ова правило и избегнувајте претстојување, бидејќи тоа може да влијае на вашите шанси да добиете виза во иднина.

Одобрување без мака и гарантирано: Придобивките од ангажирање доверлив агент за визи

Ако брзате или не сте запознаени со процесот на аплицирање за виза, ангажирањето доверлив агент за виза може да биде мудра одлука. Овие агенти имаат големо знаење и искуство во справувањето со апликациите за виза и ги знаат локалните правила и прописи. Еве неколку придобивки од ангажирањето доверлив визен агент за вашата онлајн апликација за виза во Виетнам:

 1. Едноставен и лесен процес: Виза агентите се добро упатени во процесот на аплицирање и можат да ве водат низ него чекор по чекор. Тие ќе ви помогнат правилно да го пополните формуларот за апликација и ќе се погрижат да се обезбедат сите потребни документи.
 2. Пријателска поддршка: Виза агентите обезбедуваат персонализирана и пријателска поддршка за да ги задоволат сите ваши визни потреби. Тие разбираат дека ситуацијата на секој патник е единствена и ќе работат со вас за да го најдат најдоброто решение за вашата апликација за виза.
 3. Искуства без мака: со визен агент покрај вас, можете да бидете сигурни дека процесот на аплицирање за виза ќе биде без мака. Тие ќе се справат со целата документација и ќе се поврзат со релевантните органи во ваше име, заштедувајќи ви време и напор.
 4. Загарантирано одобрување: Визните агенти имаат длабоко разбирање за процесот на аплицирање за виза и знаат што е потребно за да добијат одобрение. Со нивната експертиза и водство, можете да бидете сигурни дека вашата виза ќе биде одобрена со стапка на успех од 99,9%.

Што да направите за туристите од Хонг Конг откако ќе добијат одобрение за виза?

Честитки, добивте одобрение за виза! Сега, има само неколку работи што треба да ги направите за да обезбедите искуство без проблеми по пристигнувањето во Виетнам.

 1. Двојно проверете ја вашата виза: од клучно значење е да ја проверите повторно вашата виза за да бидете сигурни дека сите информации се точни. Сите грешки или грешки може да ви предизвикаат значителни проблеми при пристигнувањето. Затоа, проверете дали вашето име, бројот на пасошот и времетраењето на визата се точни.
 2. Отпечатете копија од вашата виза: Како турист од Хонг Конг, ќе треба да покажете копија од вашата виза по пристигнувањето во Виетнам. Затоа, од суштинско значење е да отпечатите копија од вашата виза и да ја чувате со вас во секое време за време на вашето патување.
 3. Контактирајте со доверлив агент: Во случај да ви треба виза за време на празници, најдобро е да контактирате со доверлив агент за консултации и цитати. Тие можат да ви помогнат во процесот на аплицирање за виза и да ви ги обезбедат сите потребни информации и поддршка.

Најпопуларните прашања за туристите од Хонг Конг кои аплицирале за виетнамска е-виза преку владина веб-страница

Што да направите ако наидете на проблеми со вашата е-виза за Виетнам како турист од Хонг Конг?

Туристите од Хонг Конг кои планираат патување во Виетнам можеби слушнале за пригодниот систем за е-виза што им овозможува да аплицираат за виза преку Интернет и да ја избегнат маката да одат во амбасада. Сепак, многумина се соочија со проблеми при користење на владината веб-страница за е-виза во Виетнам. Ќе ги одговориме најпоставените прашања за туристите од Хонг Конг кои аплицирале за е-виза за Виетнам преку владината веб-страница.

1. Мојот лет полетува наскоро, но мојот статус за е-виза за Виетнам се обработува. Дали има некоја услуга за брзање или забрзување?

Може да биде нервозен да видите дека вашиот статус на е-виза сè уште се обработува кога се наближува датумот на вашето поаѓање. Во оваа ситуација, најдобро е да контактирате со доверлив агент или е-пошта на info@vietnamimmigration.org за поддршка. Можеби ќе можат да го забрзаат процесот на вашата апликација за дополнителен надомест, осигурувајќи дека ќе ја добиете вашата е-виза навреме за вашето патување во Виетнам.

2. Дадов невалидни информации за мојата апликација за е-виза. Дали има некоја услуга да го поправи?

Може да се случат грешки при пополнување онлајн формулар, а за туристите од Хонг Конг тоа може да биде стресно кога станува збор за нивната апликација за виза. Ако сте дале неточни информации за вашата апликација за е-виза, нема услуга на веб-страницата на владата за да ја поправите. Сепак, можете да контактирате со доверлив агент или е-пошта на info@vietnamimmigration.org за поддршка. Ве молиме имајте предвид дека може да има наплата за справување со вашето барање.

3. Сакам да ја уредувам мојата апликација за е-виза. Дали има некоја услуга за уредување?

Слично на корекција на неважечки информации, владината веб-локација не нуди услуга за уредување на вашата апликација за е-виза. Ако треба да направите промени во вашата апликација, најдобро е да контактирате со доверлив агент или е-пошта на info@vietnamimmigration.org за помош. Сепак, имајте на ум дека оваа услуга може да се наплаќа.

4. Ќе пристигнам порано од датумот на пристигнување наведен на апликацијата за е-виза. Дали има услуга за промена на датумот на пристигнување?

Ако вашите планови за патување се променат и треба да пристигнете во Виетнам на датум различен од оној наведен во вашата апликација за е-виза, можеби ќе можете да направите промени. За да го направите тоа, можете да контактирате со доверлив агент или е-пошта на info@vietnamimmigration.org за помош. Тие можеби ќе можат да ви помогнат да го промените датумот на пристигнување на вашата е-виза, осигурувајќи дека можете да влезете во Виетнам на посакуваниот датум.

5. Влегувам во Виетнам преку различно пристаниште освен преку апликацијата за е-виза. Дали има некоја услуга за корекција на влезната порта?

Неопходно е да влезете во Виетнам преку пристаништето наведено на вашата е-виза за да избегнете какви било проблеми со влезот. Меѓутоа, ако поради некоја причина треба да влезете преку друга порта, можете да контактирате со доверлив агент или е-пошта на info@vietnamimmigration.org за помош. Можеби ќе можат да ви помогнат да ја измените влезната порта на вашата е-виза за плаќање.

6. Што треба да направам за да ги изменам информациите по поднесувањето на апликацијата за е-виза преку владината веб-страница?

Ако веќе сте ја поднеле вашата апликација за е-виза преку владината веб-страница и треба да измените какви било информации, најдобро е да контактирате со доверлив агент или е-пошта на info@vietnamimmigration.org за помош. Можеби ќе можат да ви помогнат да ги направите потребните промени, но имајте предвид дека може да се наплаќа за оваа услуга.

Заклучок

Како турист од Хонг Конг, од клучно значење е да го разберете процесот на виза во Виетнам и да ги преземете потребните чекори за да ја зголемите стапката на успех на вашата апликација за виза. Сепак, за без проблеми и гарантирано одобрување, се препорачува да ангажирате доверлив агент. Овие агенти обезбедуваат поедноставен процес на апликација, пријателска поддршка и имаат висока стапка на успех. Во случај да ви требаат итни визи, тие исто така нудат брзи услуги за да се осигураат дека можете да патувате во Виетнам на време. Затоа, не дозволувајте процесот на виза да стане пречка во вашите планови за патување и побарајте помош од доверлив агент за непречено и без стрес искуство.

Забелешка:

Владината веб-страница за виетнамска е-виза не нуди голема поддршка за туристите од Хонг Конг кои наидуваат на проблеми со нивната апликација за е-виза. Се препорачува да контактирате со доверлив агент или е-пошта на info@vietnamimmigration.org за помош доколку треба да направите промени или да поправите какви било информации. Сепак, имајте на ум дека овие услуги може да се наплаќаат. Исто така, се препорачува внимателно да го планирате вашето патување и апликацијата за е-виза за да избегнете какви било проблеми.

PERHAPS YOU ARE INTERESTED IN

Maninona i Vietnam no toerana tonga lafatra ho an’ny mpizaha tany Hong Kong Nahazo laza teo amin’ireo mpizaha tany avy amin’ny lafivalon’izao tontolo izao i Vietnam, ary noho ny antony tsara. Firenena manankarena tantara sy kolontsaina izy io, miaraka amin’ny fitaoman’i Shina, Frantsa, ary firenena hafa mifanila aminy.

Firwat ass Vietnam déi perfekt Destinatioun fir Hong Kong Touristen Vietnam huet Popularitéit ënnert Touristen aus der ganzer Welt gewinnt, a fir gudde Grond. Et ass e Land dat mat enger räicher Geschicht a Kultur bitt, mat Aflëss aus China, Frankräich an aner Nopeschlänner.

Lwaki Vietnam kye kifo ekituufu abalambuzi b’e Hong Kong Vietnam ebadde yeettanira nnyo abalambuzi okuva mu nsi yonna, era nga waliwo ensonga entuufu. Ensi eyeewaanira ku byafaayo n’obuwangwa ebigagga, ng’erina obuyinza okuva mu China, Bufalansa, n’amawanga amalala ag’omuliraano.

Kodėl Vietnamas yra puiki vieta Honkongo turistams Vietnamas populiarėja tarp turistų iš viso pasaulio ir dėl geros priežasties. Tai šalis, kuri gali pasigirti turtinga istorija ir kultūra, turinti įtakos iš Kinijos, Prancūzijos ir kitų kaimyninių šalių.

Kāpēc Vjetnama ir ideāls galamērķis Honkongas tūristiem Vjetnama ir ieguvusi popularitāti tūristu vidū no visas pasaules, un tas ir pamatota iemesla dēļ. Tā ir valsts, kas lepojas ar bagātu vēsturi un kultūru, ko ietekmējusi Ķīna, Francija un citas kaimiņvalstis.

Quare Vietnam est perfecta destinatio ad Hong Kongese Peregrinatores Vietnam popularis apud peregrinatores ex toto orbe lucratus est, et certa de causa. Patria est quae dives historiae et culturae gloriatur, cum influxibus Sinarum, Galliae, aliarumque regionum finitimarum.

ເປັນຫຍັງຫວຽດນາມຈຶ່ງເປັນຈຸດໝາຍປາຍທາງທີ່ສົມບູນແບບຂອງນັກທ່ອງທ່ຽວຮົງກົງ ຫວຽດ​ນາມ ໄດ້​ຮັບ​ຄວາມ​ນິ​ຍົມ​ຊົມ​ຊອບ​ຈາກ​ນັກ​ທ່ອງ​ທ່ຽວ​ຈາກ​ທົ່ວ​ໂລກ ແລະ ດ້ວຍ​ເຫດ​ຜົນ​ທີ່​ດີ. ເປັນ​ປະ​ເທດ​ທີ່​ມີ​ປະ​ຫວັດ​ສາດ​ແລະ​ວັດ​ທະ​ນະ​ທໍາ​ທີ່​ອຸດົມສົມບູນ, ມີ​ອິດ​ທິ​ພົນ​ຈາກ​ຈີນ, ຝຣັ່ງ, ແລະ​ປະ​ເທດ​ໃກ້​ຄຽງ​ອື່ນໆ.